Mock exam paper C Foundation Level

Name

Grade:

School

Teacher

Pre-Junior Certificate Examination 2013

Mathematics

(Project Maths – Phase I)

Foundation Level

Time 2 hours 300 Marks

For Examiners use only

Question

Mark

Question

Mark

1

11

2

12

3

13

4

14

5

15

6

16

7

17

8

18

9

19

10

Total

Instructions:

There are nineteen questions on this paper. Answer all questions.

Questions do not necessarily carry equal marks. To help you manage your time during this examination, a maximum time for each questions is suggested. If you remain within these times, you should have about 10 minutes left to review your work.

Write your answers in the spaces provided in this booklet. You may also ask the superintendent for more paper. Label any extra work clearly with the question number and part.

The superintendent will give you a copy of the booklet of Formulae and Tables. You must return it at the end of the examination. You are not allowed to bring your own copy into the examination.

Marks will be lost if all necessary work is not clearly shown.

Answers should include the appropriate units of measurement, where relevant.

Answers should be given in simplest form, where relevant.

Write the make and model of your calculator(s) here:

Question 1 (1 minute)

(a) __________

(b) __________

Question 2 (5 minutes)

(a) Write correct to the nearest whole number ____________________________

(b) Write correct to the nearest whole number ____________________________

(c) Write correct to the nearest whole number ____________________________

(d) Using the answers from parts (a), (b) and (c) estimate the value of

is approximately equal to =

(e) Using a calculator, or otherwise, find the value of correct to two decimal places.

Question 3 (5 minutes)

(a) The following materials were needed to paint the outside of a house. Find the total cost:

5 containers of masonry paint at €33.98 per container = €____________

3 tins of white undercoat at €17.56 per tin = € ____________

3 tins of white gloss at €23.98 per tin = € ____________

4 brushes at €13.10 each = € ______...

Sign In To View

Sign in or sign up in order to view resources on iRevise

Sign In Create An Account